FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
Co należy zrobić, aby wziąć udział w pierwszych zajęciach?
Wystarczy przynajmniej dzień przed planowanym przybyciem na trening zapowiedzieć się u trenerów klubowych (dane dostępne w stopce i poprzez klubowe social media). Pierwsze zajęcia są bezpłatne, aby kandydat na członka klubu miał szansę zapoznania się z dyscypliną i sprawdzenia czy organizacja zajęć oraz kadra szkoleniowa odpowiadają potrzebom. Następnie aby móc regularnie uczestniczyć w treningach należy przystąpić do klubu poprzez wypełnienie i podpisanie deklaracji członkowskiej, na której podstawie zarząd klubu przyjmuje kandydata do klubu.
W jakim wieku można trenować łucznictwo?
Wiek minimalny w naszym klubie to około 10 lat w zależności od rozwoju dziecka i umiejętności podporządkowania się poleceniom trenerów i zasadom bezpieczeństwa. Istnieje możliwość ,aby młodsze dzieci brały udział w treningach. W przypadku dzieci poniżej minimalnego wieku jest wymagana obecność rodzica podczas zajęć, który będzie odpowiedzialny za zachowanie dziecka, w tym podporządkowywanie się zasadom panującym podczas treningów. Co do górnej granicy wieku – takowej nie ma.
Jakie są koszty członkostwa w klubie i opłaty za treningi?
Nie pobieramy opłat za uczestnictwo w zajęciach, a jedynie składki członkowskie w wysokości 150 zł / msc. Obowiązek uiszczania składek członkowskich jest niezależny od frekwencji podczas zajęć. Opłacana składka członkowska upoważnia do korzystania z zajęć i sprzętu klubowego.
Czy klub zapewnia sprzęt, czy muszę go sam zakupić?
Nasz klub zapewnia sprzęt dla zawodników dla początkujących. Własny sprzęt nie jest wymagany, jednak z nabywaniem praktyki warto nabyć swój zestaw strzał, akcesoria jak kołczan i ochraniacze. Z czasem (po konsultacji z trenerami) warto zainwestować swój zestaw łuczniczy dla bardziej zaawansowanych, który pozwoli na uzyskiwanie lepszych skupień. Staramy się w miarę naszych możliwości inwestować w dzieci i młodzież, jednak nasze środki są ograniczone.
Czy strzelacie z łuków tradycyjnych, sportowych, a może z bloczkowych?
Nasz klub specjalizuje się w łucznictwie tarczowym we wszystkich kategoriach sprzętowych (łuk olimpijski, łuk bloczkowy, łuk barebow), jednak nie ograniczamy się jedynie do niego. Podczas zajęć można strzelać również z własnych łuków tradycyjnych różnego typu.
Nasz klub wyróżnia się wśród innych pierwszą w Polsce sekcją łucznictwa biegowego. Jej członkowie od 2022 roku uczestniczą w zawodach międzynarodowych i stanowią o sile polskiej reprezentacji na tych zawodach. W łucznictwie biegowym można korzystać z łuków sportowych i tradycyjnych.
Jakie są godziny treningów i ile razy w tygodniu są one organizowane?
Treningi odbywają się zgodnie z harmonogramem umieszczonym na stronie klubu w zakładce „Treningi” (Kliknij, aby otworzyć).
Gdzie trenujecie?
Klub ma swą główną siedzibę we Wrocławiu, zaś 1. Oddział – w Smolcu (gmina Kąty Wrocławskie w powiecie wrocławskim). Od założenia klubu w 2019 roku trenowaliśmy już w różnych miejscach i tak jest też teraz – aktualne lokalizacje można znaleźć na stronie klubu w zakładce „Treningi”.
Generalnie – od kwietnia do października trenujemy na zewnątrz na torach otwartych, zaś od listopada do marca w pomieszczeniach zamkniętych (salach gimnastycznych, halach, świetlicach itp.).
Jesienią 2023 roku oddział klubu w Smolcu otrzymał w użyczenie od Gminy Kąty Wrocławskie niemal 1-hektarowy teren w kompleksie pałacowo-parkowym w Smolcu. Po intensywnych pracach przygotowawczych w kwietniu 2025 roku zainaugurujemy treningi w Smoleckim Parku Łuczniczym przy ul. Lipowej 2b. W przyszłości Smolecki Park Łuczniczy ma stać się główną siedzibą klubu, obiektem całorocznym, drugim takim w Europie po paryskim INSEP Centre de tir à l’arc Sébastien Flute (Centrum łucznictwa w kompleksie INSEP), dodatkowo jednak wyposażonym jeszcze w pętle biegowe, a więc jedynym takim dedykowanym jednocześnie do treningów łucznictwa tarczowego na wszystkich dystansach oraz run archery.
Zachęcamy do zapoznania się z projektem i jego wsparciem: https://smoleckiparkluczniczy.
Jakie są procedury w przypadku złej pogody lub innych nieprzewidzianych okoliczności?
W przypadku złej pogody nie zawsze odwołujemy treningi. W większości przypadków treningi odbywają się normalnie, jeżeli natomiast warunki pogodowe będą sporym utrudnieniem do przeprowadzenia treningu np. burza, potężna ulewa. Wtedy informujemy, że trening w danym dniu się nie odbędzie zazwyczaj za pośrednictwem social mediów i grupy mailingowej dla klubowiczów.
Jakie są kwalifikacje i doświadczenie trenerów?
Głównym trenerem w UKS Luks jest Kasper Helbin (link do Wikipedii, link do FB) posiadający dyplom trenera PZŁucz, swego czasu czołowy zawodnik łucznictwa w kraju, medalista Mistrzostw Europy Juniorów, multimedalista Mistrzostw Polski, wieloletni reprezentant Polski, w tym na zawodach rangi Mistrzostw Świata, absolwent AWF Wrocław, aktualnie zaangażowany w szkolenie centralne Polskiego Związku Łuczniczego. Funkcję trenera w UKS Luks sprawuje również Michał Ochrombel (link do FB) posiadający dyplom trenera PZŁucz, jest on wieloletnim członkiem kadry narodowej oraz kilkukrotnym medalistą Mistrzostw Polski w łucznictwie olimpijskim. Cała kadra trenerska posiada uprawnienia do pracy z dziećmi.
W klubie cały czas rozwijamy kolejne pokolenia trenerów szkoląc bardziej doświadczonych zawodników metody pracy z zawodnikiem oraz przekazując wiedzę z zakresu łucznictwa, psychologii i treningu.
Czy są dostępne zajęcia indywidualne?
Zajęcia indywidualne są możliwe pod warunkiem dostępności trenerów. Ich koszt jest ustalany indywidualnie z trenerami.
Czy są dostępne programy letnie lub obozy łucznicze? Czy w wakacje treningi są organizowane?
Owszem! Staramy się organizować 2 razy w roku zgrupowania, czyli obóz letni i obóz zimowy. Są one elementem procesu szkoleniowego zawodników. W wakacje trenujemy regularnie (poza wyjazdem na obóz). Jedyna przerwa w treningach niewynikająca z wyjazdu na zgrupowania jest w 2. połowie października i wynika ona z przerwy między sezonem letnim i halowym.
Czy klub organizuje zawody lub uczestniczy w nich?
UKS Luks od wielu lat uczestniczy w przeróżnych zawodach łuczniczych począwszy od zawodów okręgowych na terenie Dolnego Śląska kończąc na arenie międzynarodowej w Run-archery. Jedynie od zaangażowania zawodników i osiąganych przez nich wyników zależy czy udadzą się wraz z reprezentacją Polski na zawody o randze Mistrzostw Europy, Świata bądź Igrzyska Olimpijskie. Umożliwiamy rywalizację w każdej kategorii sprzętowej sportowego łucznictwa tarczowego i nie tylko.
W 2022 roku oddział klubu w Smolcu zorganizował 1. Halowe Zawody Łucznicze w Gminie Katy Wrocławskie. Impreza organizowana jest od tej pory rokrocznie, przeważnie w połowie grudnia.
W 2024 roku klub pod egidą Polskiego Związku Łuczniczego przeprowadził historyczny, pierwszy w Polsce Ogólnopolski Turniej Run Archery w Kątach Wrocławskich. Ponieważ rywalizacja w łucznictwie biegowym jest domeną Oddziału w Smolcu od 2025 roku będziemy głównym organizatorem polskiej rundy Pucharu Trzech Narodów Run Archery (organizowanym wspólnie z Niemcami i Czechami), którą zamierzamy przeprowadzać przeważnie w maju w Smoleckim Parku Łuczniczym.