Scroll to top

Zawodnicy UKS Luks kolejny raz udowodnili, że śmiało pukają do krajowej czołówki i po minionym weekendzie są niemal pewni startu w Olimpiadzie! Świetnie spisali się również najmłodsi zawodnicy!

Olimpiada za rogiem

W sobotę w Nowej Rudzie juniorzy młodsi rywalizowali w drugiej rundzie Pucharu Polski. Sowiogórskie krajobrazy w połączeniu ze świetną formą sprawiły, że UKS Luks jest niemal pewny udziału jednej zawodniczki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży! Dwójka kolejnych łuczników jak na razie znajduje się na wirtualnej liście startowej, ale ich los będzie rozstrzygnięty podczas trzeciej rundy pucharu.

Aleksandra Szczerbuk zdecydowanie bijąc rekordy klubu na 60 metrów i 2×60 metrów wywalczyła dwunaste miejsce w stawce liczącej blisko sto zawodniczek! 574 punkty dają pewny awans na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, najważniejsza imprezę w tej kategorii wiekowej. Blisko swojego rekordu życiowego była Marta Sikora, która znalazła się na 47 miejscu. Wyniki drugiej zawodniczki na razie kwalifikują ją na OOM. Stawkę juniorek młodszych uzupełniła Aleksandra Kosik, która zbliżyła się do swoich życiowych osiągnięć.

Wśród juniorów młodszych Jan Zatoka pobił rekord życiowy i podobnie jak Marta Sikora znajduje się na wirtualnej liście startowej do OOM.

Historyczny start młodzików

Dzień później świetny start w najważniejszej imprezie sezonu zaliczyli młodzicy. Podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików wywalczyli rekordowe osiągnięcia i zapisali się na kartach historii UKS Luks jako najlepsza reprezentacja klubu na tej imprezie. Najlepiej zaprezentowała się Karolina Smolis, która bijąc rekordy klubu wywalczyła dziewiąte miejsce. W połączeniu z osiemnastym w stawce młodzików Wiktorem Majewskim wywalczyła dwunaste miejsce w mikście. Rekordowe osiągnięcia Alicji Szczotki i Sary Alminas pozwolił dziewczynom znaleźć się na ósmej pozycji w klasyfikacji zespołów. UKS Luks zakończył zawody na ósmym miejscu w klubowej klasyfikacji.

Mówią po zawodach

Aleksandra Szczerbuk: – Moje podejście diametralnie różniło się od innych startów, co odbiło się równie mocno i pozytywnie na moim wyniku, którym swoją drogą jestem mile zaskoczona. Choć pojawiło się zero i parę słabych trafień, życiówka i miejsce są dla mnie zjawiskowe. Jestem z siebie zadowolona. Mimo że to był dla mnie pierwszy Puchar Polski, to nie stresowałam się nim tak, jak w zeszłym sezonie. Stres oczywiście był, ale o wiele mniejszy. Zwykle miałam tendencję do automatycznego podliczania punktów i myślenia o tym co muszę trafić żeby było dobrze. Tym razem przegadałam ten nawyk. Powtarzałam sobie czego mam pilnować, dogrzewałam się gumą. Zajmowałam głowę wszystkim co miałam pod ręką: bawiłam się palcami, skórką, smyczką, wszystkim. Nie rozmawiałam też za dużo. Wygłuszyłam siebie i swój stres. Nie wyciszyłam, bo on był i to odczuwałam na przykład przez trzęsące się dłonie. Wygłuszenie to idealne słowo. Było trochę jak z muzyką. Jeśli ma się dobre słuchawki i fajną piosenkę to słucha się tylko jej, a nie hałasu wokół.

Kasper Helbin: – Trzy pierwsze rundy Pucharu Polski Juniorów Młodszych są kwalifikacjami do imprezy głównej sezonu w tej kategorii wiekowej – Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Aleksandra Szczerbuk podczas drugiej rundy pucharu wynikiem 574 punkty w konkurencji 2x60m ustanowiła nowy rekord klubu oraz uzyskała pewną kwalifikację na OOM. Ola od kilku tygodni trenuje i startuje na sprzęcie pozyskanym z wpłat darczyńców – wszystkim serdecznie dziękuję, wierzę, że Ola odpłaci się jeszcze nie jednym rekordem.

– Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików to wyjątkowe zawody makroregionalne ujęte w Systemie Sportu Młodzieżowego. Edycja zawodów w 2023 roku była rekordowa w historii klubu pod względem uzyskanych punktów we współzawodnictwie dzieci i młodzieży prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Karolina Smolis ze Smolca, która zaledwie niewiele rok trenuje uzyskała miejsce w czołowej dziesiątce zawodniczek, pobiła rekord klubu w konkurencji 40m, 20m oraz 40m+20m, co wspaniale prognozuje na kolejne miesiące i lata.

– Weekend był obfity w starty naszych zawodników w zawodach łuczniczych. Łącznie „obskoczyliśmy” cztery imprezy łucznicze. Jestem zadowolony z rosnącego poziomu sportowego naszych zawodników i zawodniczek. Wierzę, że to wraz z wykonaną pracą będziemy nieustannie poprawiać nasze wyniki co w przyszłości przełoży się na kolejne małe i duże sukcesy.

Wszystkie informacje dotyczące klubu można znaleźć na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/uksluks.

Dodatkowe materiały pojawiają się na Instagramie: https://www.instagram.com/uks_luks/. Zapraszamy również na stronę internetową: uksluks.pl