Scroll to top

Zawodnicy UKS Luks, którzy z zawodów na zawody pokazują, że rozwijają się w niesamowicie szybkim tempie, wywalczyli historyczny awans na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży! W najbliższy weekend będą reprezentować nas Aleksandra Szczerbuk i Krzysztof Żybura!

UKS Luks z dwójką reprezentantów

W tym roku UKS Luks po raz pierwszy w historii klubu wystawi swoich reprezentantów na OOM. Będą to Aleksandra Szczerbuk i Krzysztof Żybura, którzy swoją pracowitością, regularnością i uporem uzyskali wyniki kwalifikujące ich do elitarnego grona.

Dla Oli awans do OOM jest wynikiem ponad dwuletnich starań, wyrzeczeń, uporu i bardzo regularnych treningów. Już w 2021 roku startowała we wszystkich Pucharach Polski walcząc dzielnie o awans. Zabrakło niewiele. Wówczas Ola trafiła na listę rezerwową, czyli była kilka miejsc niżej, poza rankingiem. W tym roku awans był pewny, co doskonale pokazuje progres, jaki zawodnicy UKS Luks czynią z roku na rok. W tym roku Ola w I Pucharze Polski zajęła 53 miejsce, w drugim było to już miejsce 48, a w trzecim o trzy oczka wyżej, czyli miejsce 45. Dało to awans i już w najbliższy weekend powalczy razem ze ścisłą krajową czołówką. Pokazuje to również niezwykle równy poziom, jaki prezentuje zawodniczka w tym roku, co bardzo optymistycznie rokuje na kolejne lata startów i podnoszenia poziomu strzelania. Tym bardziej, że celem Oli jest start na Igrzyskach Olimpijskich.

Czytaj też: UKS Luks na mistrzostwach Polski juniorów młodszych 2022

Krzysztof jest zawodnikiem, który od początku treningów w UKS Luks, czyli od dwóch lat, prezentował również duży zapał do pracy. Potrafił też świetnie przyjmować informacje zwrotne od trenera. Przede wszystkim jednak jest zawodnikiem, który pokazuje bardzo szybki i duży wzrost swoich umiejętności. Przenosi się to na kolejne rekordy życiowe i rekordy klubu. Jeśli dalej utrzyma takie tempo, lada moment będziemy mieć w klubie zawodnika rangi światowej. Krzysiek w II Pucharze Polski wystrzelał 544 punkty, co stało się rekordem klubu i rekordem życiowym. W III Pucharze Polski w Warszawie wynik był nieco słabszy, ale nie miało to większego znaczenia. W końcowym rankingu do OOM zawodnik UKS Luks uplasował się na 47 miejscu najlepszych juniorów młodszych w Polsce.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, czyli o co w tym chodzi?

Czym jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży? Osoby spoza środowisk sportowych często spotykają się po raz pierwszy z tym terminem/nazwą przy okazji startu swoich dzieci, znajomych, przyjaciół. Sport młodzieżowy nie jest medialny. Nie znajdziemy profesjonalnych relacji w telewizji czy Internecie. W zakładach bukmacherskich nie obstawimy wyników OOM. Dlatego warto przybliżyć nieco rangę tych zawodów. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) – są to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się co roku począwszy od 1995. Co ciekawe, Olimpiada rozgrywana jest w trzech formach, a nie w dwóch, jak Igrzyska Olimpijskie, o których marzy każdy sportowiec. OOM dzieli się na sporty letnie, sporty zimowe, sporty halowe. Łucznictwo znajduje się w kategorii sportów letnich (choć ma przecież swoją odmianę halową, w której regularnie startują zawodnicy UKS Luks), obok m. in. kolarstwa, lekkiej atletyki, piłki nożnej, tenisa czy jeździectwa.

Dla młodych zawodników jest to najważniejszy start sezonu. Zakwalifikowanie się do OOM nie jest rzeczą łatwą. W łucznictwie decyduje ranking, do którego brany jest najlepszy wynik kwalifikacji w jednym z trzech Pucharów Polski. 64 najlepsze zawodniczki i 64 najlepszych zawodników otrzymuje szansę rywalizowania o medale olimpijskie. Wymusza to niejako na zawodnikach regularne starty w Pucharach Polski, a niezwykle istotną rzeczą jest utrzymanie wysokiej formy przez cały sezon.