Scroll to top

UKS Luks, kolejny raz udowodnił, że mimo „młodego wieku” jest w stanie rywalizować z najlepszymi. Podopieczni trenerów Kaspra Helbina, Łukasza Łuniewskiego i Michała Ochrombla wzięli udział w mistrzostwach okręgu. Z Halowych Mistrzostw Dolnego Śląska zawodnicy UKS Luks z Wrocławia, Smolca i Pieszyc przywieźli łącznie sześć medali, w tym jeden złoty!

UKS Luks zespołami stoi

Najlepiej na zawodach w Legnickim Polu spisał się pierwszy zespół mężczyzn, który w rywalizacji drużynowej wywalczył złoty medal. Łukasz Łuniewski z jednostki terenowej klubu z Pieszyc, Stanislav Rumelets, Krzysztof Żybura i Kamil Ściana ze smoleckiego oddziału, dzięki świetnym wynikom w kwalifikacjach, do rywalizacji pucharowej przystępowali z drugiego miejsca. Oznaczało to, że w ćwierćfinale nasi zawodnicy mogli oglądać rywalizację innych, dzięki wolnemu losowi. W półfinale pewnie wygrali z zawodnikami z Nowej Rudy 6:0. Niedzielny finał był potężną huśtawką nastrojów. Nasi zawodnicy prowadzeni przez głównego trenera UKS Luks Kaspra Helbina pewnie wygrali pierwszego seta, ale w drugim rywale odrobili straty. Trzeci to perfekcyjne strzelanie i zdobycie 57 punktów na 60 możliwych. Gdy już wydawało się, że medal jest pewny w ostatnim strzale Łukasz popełnił błąd, który doprowadził do barażu. W nim o triumfie przesądziła dziesiątka trafiona przez Krzysztofa Żyburę.

Drugi zespół męski w składzie Michał Minor, Jan Zatoka, Tomasz Zdziarski i Grzegorz Szczerbiński, który podobnie jak Łukasz trenuje w Pieszycach wywalczyli brązowe medale. Walkę o finał przegrali z późniejszymi wicemistrzami. Brąz wywalczył również pierwszy zespół kobiet w składzie: Grażyna Brodowicz, Lena Sójka, Aleksandra Szczerbuk i Martyna Słotwińska. Drugi zespół w którym znalazły się zawodniczki z Pieszyc: Ewelina Taranek i Barbara Wnukowska oraz Joanna Wójcikiewicz i Amelia Szczerbuk z Wrocławia wywalczył piąte miejsce.

Indywidualne brązy

Również w indywidualnej rywalizacji nie mamy się czego wstydzić. Brązowe medale wywalczyli Stanislav Rumelets i Aleksandra Szczerbuk w łukach klasycznych oraz Weronika Sądej z Pieszyc w barebow. Niemal każdy zawodnik wrócił z rekordem życiowym, a i padły nowe rekordy klubu. W stawce panów ósmy indywidualnie był Łukasz Łuniewski, a na dziewiątym miejscu sklasyfikowano Krzysztofa Żyburę i Tomasza Zdziarskiego. Siedemnaste miejsce wywalczyli Michał Minor, Grzegorz Szczerbiński, Jan Zatoka i Kamil Ściana.

Wśród kobiet dziewiąta była Lena Sójka, a siedemnaste miejsce wywalczyły Grażyna Brodowicz, Amelia Szczerbuk, Martyna Słotwińska, Joanna Wójcikiewicz oraz trenujące na co dzień w Pieszycach Ewelina Taranek i Barbara Wnukowska.

W rywalizacji mikstów piąte miejsce w stawce barebow wywalczyła Weronika Sądej i Sławomir Bartosiewicz z Pieszyc. W łukach klasycznych piąte miejsce zdobyli Aleksandra Szczerbuk i Krzysztof Żybura, a dziewiąte Lena Sójka i Łukasz Łuniewski oraz Grażyna Brodowicz i Stanislav Ruemlets.

Z Legnickiego Pola wracamy z sześcioma medalami, co dało nam piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Mówią po zawodach

Kasper Helbin: Starty w 2024 roku zaczynamy od Halowych Mistrzostw Dolnego Śląska, które ponownie zagościły w Legnickim Polu. Start uważam za bardzo udany. Wystawiliśmy wielu debiutantów, a część rutyniarzy poprawiła swoje rekordy życiowe w strzelaniach w rundzie kwalifikacyjnej na 18 metrów. Niestety podczas eliminacji nie powtórzyliśmy sukcesu w mikście z poprzednich lat, za to uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki drużynowe i indywidualne. Po raz pierwszy wychowankowie klubu, czyli Ola i Staś znaleźli się na indywidualnym podium Halowych Mistrzostw Dolnego Śląska OPEN w kategorii łuków klasycznych co jest kolejnym kamieniem milowym w ciągle rosnącym poziomie sportowym zawodników Klubu. Niewiele zabrakło, aby Ola wygrała swój półfinałowy pojedynek z dużo bardziej doświadczoną i utytułowaną przeciwniczką, ulegając dopiero w ostatniej, barażowej strzale. Po raz drugi w historii klubu męska drużyna UKS Luks stanęła na najwyższym podium w halowych mistrzostwach okręgu. Podczas strzelań kwalifikacyjnych, eliminacyjnych, a szczególnie podczas strzelań finałowych przeżywałem wielkie emocje towarzysząc i wspierając moich zawodników. Widać jak regularny trening pozytywnie wpływa na ich rozwój. Jestem dumny z ich postawy i nie mogę się już doczekać co będą prezentować podczas rywalizacji na kolejnych startach.

Łukasz Łuniewski: Za mną Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska i kolejne sukcesy. Sobotę rozpocząłem od indywidualnych kwalifikacji, w których strzeliłem rekord życiowy na 18 i 2×18 metrów‼️ Mimo słabego startu rywalizacji, szybko wróciłem do dobrego strzelania dzięki Na Ścieżce Zdrowia – Dietetyk kliniczny, Psychodietetyk i przypomnieniu sobie metod z Terapia Biofeedback Dzierżoniów. W pojedynkach indywidualnych doszedłem do najlepszej ósemki, a walkę o półfinał przegrałem z późniejszym mistrzem, więc nie ma wstydu.

Niezwykle ważne były także strzelania zespołowe. Dzięki świetnym kwalifikacjom wraz z kolegami z UKS Luks mieliśmy wolne przejście w 1/4 finału, a w półfinale pewnie 6-0 pokonaliśmy rywali.

W niedzielnym finale emocje były ogromne. Nigdy nie czułem się tak spięty na linii strzelań, nawet na Pucharze Europy! Do legend przejdzie już moje zero strzelone w decydującej strzale, gdy wystarczyło trafić w tarczę… Na szczęście w barażu pozbierałem się, a dziesiątka trafiona przez Krzysztofa Żyburę zapewniła nam złoto! Z Legnickie Pole wróciłem więc jako mistrz Dolnego Śląska w zespole, ósmy zawodnik indywidualnie i dziewiąty w mikście.

Tak szybko jak rozpocząłem strzelania na hali, tak szybko je kończę. Teraz koncentruję się już na otwartych torach i rozpoczynam przygotowania do kwietniowego startu sezonu.

Warto wspomnieć też, że medale i dobre wyniki zanotowali zawodnicy trenujący ze mną na co dzień w Pieszycach. Weronika Sądej wywalczyła brąz indywidualnie w kategorii barebow, a Grzegorz Szczerbiński brąz w zespole w łukach klasycznych. Ponadto Weronika i Sławomir Bartosiewicz wywalczyli piąte miejsce w mikście. Ewelina Taranek i Barbara Wnukowska znalazły się na siedemnastej pozycji indywidualnie i szóstym w zespole.

Wszystkie informacje dotyczące klubu można znaleźć na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/uksluks.

Dodatkowe materiały pojawiają się na Instagramie: https://www.instagram.com/uks_luks/. Zapraszamy również na stronę internetową: uksluks.pl

Czytaj też: Jaszkotle ugościło łuczników